Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Потребителско име: Парола:

Автор Тема: Повреда. Поправка?  (Прочетена 1173 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

niki

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Повреда. Поправка?
« -: октомври 23, 2017, 12:06:59 am »

Здравейте!

Направо се обръщам към Людмил. Едва ли друг ще може да помогне. Микрофермата ми се повреди. Отначало впръскваше вода без да спре. Реших, че поне мода да отворя кутията и да видя дали има видим проблем. Един кондензатор изглеждаше подозрително надут. Смених го нанасяйки поражение на пистите на платката, които после се наложи да оправям (Да би мирно седяло, не би чудо видяло). Но явно не е бил това проблема. Сега пръска по 25 секунди постоянно. Без значене положението на потенциометъра. Предполагам смяна на цялата платка ще свърши работа, но не виждам такава резервна част на сайта. Дали ще можете да помогнете. Както е удобно. Смяна на част или изобщо мода да я изпратя за ремонт или друго. Важното е да заработи пак нормално.
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 636
    • Профил
    • Микроферма
Re: Повреда. Поправка?
« Отговор #1 -: октомври 28, 2017, 07:03:52 pm »

Здравейте!

Направо се обръщам към Людмил. Едва ли друг ще може да помогне. Микрофермата ми се повреди. Отначало впръскваше вода без да спре. Реших, че поне мода да отворя кутията и да видя дали има видим проблем. Един кондензатор изглеждаше подозрително надут. Смених го нанасяйки поражение на пистите на платката, които после се наложи да оправям (Да би мирно седяло, не би чудо видяло). Но явно не е бил това проблема. Сега пръска по 25 секунди постоянно. Без значене положението на потенциометъра. Предполагам смяна на цялата платка ще свърши работа, но не виждам такава резервна част на сайта. Дали ще можете да помогнете. Както е удобно. Смяна на част или изобщо мода да я изпратя за ремонт или друго. Важното е да заработи пак нормално.
Първо замери потенциометъра, дали е наред. От него се определя колко време да пръска. Ако е прекъснал ще пръска максимално дълго.

За съжаление не пазя от старите платки, новите вече са пригодени за електронните таймери и имат подобрение при датчиците. От преди колко години  е машината?
Активен

niki

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #2 -: ноември 05, 2017, 09:57:16 pm »

Здравей.

Благодаря за отговора. Не съм много сигурен от кога е фермата. Да кажем, че е поне на 3 години. Поне. Всъщност аз я купих втора ръка така да се каже. Но не беше ползвана. Имам предвид буквално. Не беше пускана нито един път(първоначално купена за подарък). Качвам две снимки на платката (platka_1.jpg i platka_2.jpg) ако това ще помогне. Ня втората си личат резултатите от аматьорската подмяна на кондензатор.  :)
За замерването. Използам този мултицет (multicet.jpg). Като се има предвид снимката на потенциометъра (pmeter.jpg), на тази настройка не дава сигнал между точки 1,2 и 3. Точки наричам трите връзки с платката. От ляво на дясно 1,2 и 3. Сигнал дава между 1 и 2 ама те и без това са свързани с пътечка на платката. Ако използвам настройка за съпротивление 200к понякога хващам нещо между 2 и 3. Примерно 75, 125 ... Ама само понякога. След въртене  и проба. И по едно време замерването спира. Показва 1. Май това е служебната стойност за "нищо не мога да измеря". Ако пусна фермата да работи и свържа директно 2 и 3 то помпата работи около 2-3 до 5 секунди. Май това се очаква и да направи, ама явно не става с въртене на потенциометърът.
Дали всъщност има проблем и е за смяна?
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 636
    • Профил
    • Микроферма
« Отговор #3 -: ноември 06, 2017, 10:00:47 am »

малкия тример регулира off цикъла, колко да НЕ пръска. А потенциометъра - ON цикъла.
Прикачил съм схемата.
Активен

niki

• Newbie
  • *
    • Профил
« Отговор #4 -: ноември 06, 2017, 08:16:36 pm »

За съжаление не съм чак толкова навътре в електрониката. Със сигурност схемата би свършила работа ако разбирах повече... Идеята ми е дали има основание да се мисли, че е от потенциометъра след мойте експерименти? Мога поне да се опитам да го сменя.
Има ли нещо специално в него или мога да го намеря по магазините?
Или изобщо да я дам някъде за поправка?
Активен