Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Потребителско име: Парола:

Автор Тема: Фермата ми се повреди.  (Прочетена 4926 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

svet di

• Newbie
  • *
  • Публикации: 2
    • Профил
Фермата ми се повреди.
« -: март 16, 2013, 12:19:01 am »

Така сеа от де да почна.

Първо след като доставения китайски таймер сдаде багажа, направих грешката да купя за 10 кинта следващия китайски боклук (просто нямах търпение да опитам първите си кълнове), който също се развали, т.е. отметките на таймера, където трябваше да се включва помпата не функционираха и един вид помпата си впръскваше водата на всеки 1/2 мин., като единствения начин за регулиране беше дължината на впръскванията (с бутона отгоре и отстрани), т.е. по-кратко или по-дълго, но паузата между впръскванията беше твърде кратка, заради което, може би, тук е и ролята на самия таймер.

Както и да е това не ме отказа, разбира се, да сложа нахут за кълнене. Това се случи февруари. Знаех, че температурата е прекалено ниска и най-вероятно, поради това ставаха бавно. Все пак първият ми опит пропадна, не заради студа, а заради липсата на контрол при впръскванията, поради което водата от 10 литра пвц от Фантастико, свършваше бързо (докато спа и/или докато съм на работа), така че следваше един дълъг период на обезводняване и заради това неравномерно третиране нахута просто не стана и се наложи да го хвърля (имаше дни, в които нямаше и как да се прибирам в къщи, за да зареждам бутилката).

Друго:  не знам как, но не само заради бързото изчерпване на водата, но и просто понякога от само себе си помпата спираше да работи, тъй като в нея влизаше въздух. Когато водата свършваше си го обяснявах така, но когато бутилката беше пълна - не можех да си го обясня. Налагаше се много пъти да изкарвам синия маркуч от фермата и да засмуквам въздуха, докато помпата не заработи.

При  третият и четвъртият опит успях да го докарам до покълване (този месец). Обаче, очевидно, заради постоянното изкарване и вкарване на маркуча, въпреки че спазвах стриктно инструкциите (натискайки черната гумичка към фермата, т.е. навътре, за да се освободи маркуча от фермата) уплътнението не издържа и се отлепи от процепа, като започна да пропуска вода.

Така, това едно на ръка. Другото нещо, което ми направи впечатление, е шума, който издава кутията. Наистина бих се радвал и надявал на безшумна помпа, за да може и съквартиранта ми в другата стая да спи спокойно, както и аз. Чувах в просъница "бръммммм" и се събуждах, колкото и да си мислех, че съм от хората, които спат дълбоко. Е, да, заради липсата на качествен таймер това бръмчене се повтаряше на всеки 1/2 мин. Причината да не си купя по-надеждният беше очевидна - просто за момента нямах фин/вата възможност и необходимото количество търпение.
Няма проблеми, ше си зема. Шумът, как да е, ше го преживея. Тая гумичка обаче не знам ко да я прая? Да я залепя? Ако имаш идея, слушам.
И да, ако измайсториш безшумна помпа ме пиши първи в списъка. И ако можеш да замениш китайските таймери с по-надеждни, че просто тия са пълен боклук, дори с риск това да повлияе върху общата цена.
Мястото, където фермата е в момента е на балкона, където няма как да се поддържа температура над 10-15 градуса, необходима за кълновете. Как да поддържаш такава температура преди лятото? Лампа? Каква?
Водата е стабилно от чешмата. С какво мога да я направя по-малко хлорна и благоприятна за кълновете? Четох за някво сребро, но не знам как...

И да, кълновете са супер. Сега в момента съм си наготвил боб, като отгоре поръсвам кълнове от пшеница и е чудесно като добавка.
 А какво е поник? Каква е разликата между поник и кълн?
Благодаря. :)
« Последна редакция: март 16, 2013, 12:30:29 am от svet di »
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 636
    • Профил
    • Микроферма
Re: Фермата ми се повреди.
« Отговор #1 -: март 16, 2013, 11:00:46 am »

Така сеа от де да почна.

Първо след като доставения китайски таймер сдаде багажа, направих грешката да купя за 10 кинта следващия китайски боклук (просто нямах търпение да опитам първите си кълнове), който също се развали, т.е. отметките на таймера, където трябваше да се включва помпата не функционираха и един вид помпата си впръскваше водата на всеки 1/2 мин., като единствения начин за регулиране беше дължината на впръскванията (с бутона отгоре и отстрани), т.е. по-кратко или по-дълго, но паузата между впръскванията беше твърде кратка, заради което, може би, тук е и ролята на самия таймер.
Здрасти. Досега не сме имали особени проблеми с тези таймери, е от 400 продажби 2-3 дефектни, което се очаква от китайско качество. Ето и как се настройва: http://vbox7.com/play:209891e7
Твърде възможно е бутонът отстрани на таймера да е винаги включен на , тогава каквото и да нагласяш таймера няма да работи. Той работи, само ако е включен така .
А самата честота на впръскванията се регулира с бутон отгоре на черната кутия (с капките). Този отстрани няма отношение към пръскането, с него само се донаглася в случай, че водата е много мека или много твърда и датчика не я хваща.
Цитат

Друго:  не знам как, но не само заради бързото изчерпване на водата, но и просто понякога от само себе си помпата спираше да работи, тъй като в нея влизаше въздух. Когато водата свършваше си го обяснявах така, но когато бутилката беше пълна - не можех да си го обясня. Налагаше се много пъти да изкарвам синия маркуч от фермата и да засмуквам въздуха, докато помпата не заработи.
Това е защото си завъртял копчето отстрани . Машината има датчик за вода, който я изключва, когато остане без вода, за да не изгори помпата. С това копче се наглася чувствителността на датчика и ако е в неправилна позиция то машината ще спре да работи (ще свети червената светлина отгоре), дори и когато има вода. Най-добре е да е в изключено положение.
Цитат
При  третият и четвъртият опит успях да го докарам до покълване (този месец). Обаче, очевидно, заради постоянното изкарване и вкарване на маркуча, въпреки че спазвах стриктно инструкциите (натискайки черната гумичка към фермата, т.е. навътре, за да се освободи маркуча от фермата) уплътнението не издържа и се отлепи от процепа, като започна да пропуска вода.
Така, това едно на ръка. Другото нещо, което ми направи впечатление, е шума, който издава кутията. Наистина бих се радвал и надявал на безшумна помпа, за да може и съквартиранта ми в другата стая да спи спокойно, както и аз. Чувах в просъница "бръммммм" и се събуждах, колкото и да си мислех, че съм от хората, които спат дълбоко. Е, да, заради липсата на качествен таймер това бръмчене се повтаряше на всеки 1/2 мин. Причината да не си купя по-надеждният беше очевидна - просто за момента нямах фин/вата възможност и необходимото количество търпение.
Няма проблеми, ше си зема. Шумът, как да е, ше го преживея. Тая гумичка обаче не знам ко да я прая? Да я залепя? Ако имаш идея, слушам.
За коя гумичка става дума, за това ли ? Ако е повредено, ще ти изпратя ново.
За таймера - всички варианти, включително и електронни, като този, на пазара са все китайски и това е положението в родната ни страна. Безшумна помпа има, но... цената на машината ще скочи с около 60 лв. А сега дори и на 165 лв. хората се мръщят че е скъпо. Единствения вариант е да се нагласи таймера в малките часове на нощта да не се включва машината. В интерес на истината някои от тези италиански помпи са много безшумни и едва се чуват, други - не. Слагал съм вече стотици такива и при тях работата е малко като с китайските таймери - на късмет.

Цитат
Мястото, където фермата е в момента е на балкона, където няма как да се поддържа температура над 10-15 градуса, необходима за кълновете. Как да поддържаш такава температура преди лятото? Лампа? Каква?
Водата е стабилно от чешмата. С какво мога да я направя по-малко хлорна и благоприятна за кълновете? Четох за някво сребро, но не знам как...
Ами моята е на източен балкон цяло лято. Единственият проблем, е че от прякото слънце пластмасата прегаря и за 3 години кутията свършва. А иначе на сянка пониците няма да стават толкова здравословни, искат си
Дори и за кълнове температурата трябва да е поне 18 градуса. А през студените месеци държа машината в статята на една масичка до прозореца.
Водата - ние ползваме само кладенчова, не знам как е с чешмяна, но не вярвам да има кой знае каква разлика.

Цитат
И да, кълновете са супер. Сега в момента съм си наготвил боб, като отгоре поръсвам кълнове от пшеница и е чудесно като добавка.
 А какво е поник? Каква е разликата между поник и кълн?

Eто това е кълн от слънчоглед:
А това са поници от слънчоглед:
« Последна редакция: март 16, 2013, 11:10:01 am от Людмил »
Активен

krasi4975

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #2 -: септември 24, 2013, 06:50:09 pm »

Здравейте, влезнах в тази тема с намерението да се оплача,но като прочетох перипетиите на младежа отгоре,мойте някак си станаха направо бели кахъри :) За щастие мойта ферма си работи перфектно и бълва продукция непрекъснато. Поставила съм я в кухнята/ тя е с южно изложение/и не я изнасям на вън през лятото. Бръмци, но ние спим на 2-ия етаж и не се чува...много. Включих я да работи преди една година и 2 месеца и по пътя на водата всичко е зеленясало, включително и в бутилката, която е от 2,5 литра и я сменям на 3 месеца. Пробвах и със стъклена но и тя зеленясва. Също така металните кръгчета на кутията ,започнаха да ръждясват, но както вече казах всичко е ок :)
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
    • Микроферма
« Отговор #3 -: септември 25, 2013, 10:45:20 am »

Привет!
Да, едно по едно оправям проблемите по машината. Кръглите черни решетки вече ги няма, макар да ми липсват, честно казано, защото придаваха красив вид. Но ръждясват. Сега вече е без тях. Имаше проблем с мрежичката на вентилатора - и тя ръждясваше, уж била неръждаема мрежата. Вече слагам пластмасова.

Реши се генерално и проблема с таймерите и индикациите - от този месец нататък пускаме нова версия, при която таймера е вграден в управляващия модул (черната кутия) и индикациите за липса на вода (червената) и захранване (зелена) ВИНАГИ светят, а не както сега, само когато работи машината. Освен това е оправен проблема с датчика за вода, при който трябваше донастройка след време, защото се наслагват соли по маркуча.
Ако има проблеми, пишете, ще ги оправяме един по един...
Активен

Ivan

• Newbie
  • *
  • Публикации: 3
    • Профил
« Отговор #4 -: февруари 09, 2014, 03:44:49 pm »

Здравейте,

Наскоро закупих микроферма, но едва днес ми се отвори възможност да я пусна. В упътването пише, че всяко разделение на таймера задейства машината за 15 минути. Същевременно обаче пише, че продължителността се регулира чрез бутона с капките. Вече изпробвах бутона с капките и разбрах, че от него зависи продължителността (при включване на постоянно впръскване и завъртане на бутона до 1, впръскването спира и се включва вентилаторът).

Въпросът ми е: всяко деление от 1-9 на каква продължителност отговаря? Благодаря ви предварително.
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
    • Микроферма
« Отговор #5 -: февруари 09, 2014, 06:46:06 pm »

Здравейте,

Наскоро закупих микроферма, но едва днес ми се отвори възможност да я пусна. В упътването пише, че всяко разделение на таймера задейства машината за 15 минути. Същевременно обаче пише, че продължителността се регулира чрез бутона с капките. Вече изпробвах бутона с капките и разбрах, че от него зависи продължителността (при включване на постоянно впръскване и завъртане на бутона до 1, впръскването спира и се включва вентилаторът).

Въпросът ми е: всяко деление от 1-9 на каква продължителност отговаря? Благодаря ви предварително.
Тези деления са условни, не отговарят на секунди. Нормалното е около 4. С него се определя какво количество вода да впръсква вътре, а с таймера се определя в колко часа да се включва машината.
Активен