Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Потребителско име: Парола:

Автор Тема: Тайната на българското дълголетие...  (Прочетена 1067 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 634
    • Профил
    • Микроферма
Тайната на българското дълголетие...
« -: септември 08, 2015, 08:29:37 am »

Когато се заговори за традиционни български ястия, мнозина си представят кебапчета, чевермета, сланина и разни неща, като това на снимката.

Но истината е, че българинът допреди 100 години, онзи здрав българин-столетник, Е БИЛ ВЕГЕТАРИАНЕЦ . По онова време хората са били ревностни християни. В дните на безправие Християнството е било единствената опора и надежда и хората са спазвали стриктно християнските пости. Много от пътешествениците, които са прекосявали България в онези времена, са се оплаквали, че човек не може да намери нито сирене, нито месо по време на строгия пост. А православният християнин пости (не яде месо) НАД 200 дена в годината. В това се крие една от тайните на българското дълголетие.

Цитат от "България през погледа на чешки пътешественици":

Стр 19: " Той донесе грозде, за което му бях много благодарен, тъй като пшениченият хляб не ми беше никак вкусен, мариновани чушки и краставички също не можех да ям, както правеха спътниците ми, а поради строгия пост нито сирене, нито месо можеше да се намери.
Затова пък на двамата ми спътници лютата народна храна много се услаждаше. Чушка подир чушка, краставичка подир краставичка изчезваха от паницата, а полети с вино, те още повече разпалваха лицата на двамата юнаци."

стр 20: "Пристигнахме в Ловеч – град със славянско и турско население.
„По високото край Осъма живеят турците, пък в ниското – българите” – обясни ми Димитър. Турците не обичали да живеят в ниското, за да не им мътят българите водата. Отседнахме в хана и по моя молба другарите ми ме заведоха където има турска кухня, за да мога да ям месо. Седнахме и тримата на земята и турчинът ни даде чиста чиния с храна. Тодор поиска вилица, турчинът обаче не знаеше какво е това и започнахме да се храним с пръсти. Храната беше толкова мазна и противна на стомаха ми, че едвам преглъщах."

« Последна редакция: септември 08, 2015, 08:36:38 am от Людмил »
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 634
    • Профил
    • Микроферма
Re: Тайната на българското дълголетие...
« Отговор #1 -: септември 08, 2015, 08:37:06 am »

Между другото, преди няколко дни във влака се заговорих с жена, която идваше от клиника по сърдечно-съдова хирургия в Плевен. И като й разказах това, за вегетарианството и християнските пости,  тя пък ми разказа за разговор, който дочула, свързан с човека от съседното до нея легло в болницата. Бил на близо 90 години и за първи път постъпвал в болница за някаква малка операция. Та чула как докторите коментирали след операцията, че кръвоносните му съдове са чисти, здрави и еластични като на младо момче. Полюбопитствували и питали дядото "Дядо, кажи ни какво си правил, че имаш толкова здраво сърце и съдове?" той простичко отвърнал - "спазвах цял живот Божиите пости"...
« Последна редакция: януари 06, 2016, 08:19:26 pm от Людмил »
Активен