Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Потребителско име: Парола:

Автор Тема: Какво научихте/научавате от децата си?  (Прочетена 1639 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 616
    • Профил
    • Микроферма
Какво научихте/научавате от децата си?
« -: септември 29, 2012, 08:23:11 am »

Как ви промениха децата ви? Какво ви накараха да проумеете?
Какво е най-голямото предизвикателство за вас във възпитанието им?
Активен

Мирена

• Newbie
  • *
  • Публикации: 21
    • Профил
Re: Какво научихте/научавате от децата си?
« Отговор #1 -: октомври 10, 2012, 02:11:31 pm »

Още при първото ми дете имах силното усещане, че не съм за него човек, от който трябва да научи нещо, а само най-добрия му приятел, който: първо - плътно е до него, но не винаги, а само когато то самото има нужда, второто - винаги е на негова страна в играта на живота. Това откритие в началото противоречеше на логиката ми и на това, на което ме бяха учили, но с времето, колкото повече се осмелявах да го подкрепям искрено и без резерви, ми стана ясно, че това е невероятна тактика за създаване на доверие - на-най-най-ценното отношение между хората. И дори се появи следния резултат - детето само започна да вижда грешките си и само да търси начин да си ги поправя, да се чувства силно да го прави само поради факта, че има поне един човек, който е зад него. И третото - винаги го направлява според опита си, но не и наставлява, защото практическия ми опит може да е по-голям поради годините, но вътрешния опит - не винаги. Има ситуации, в които детето реагира с природна мъдрост, както я наричам , с някакво "вродено" знание. Демонстрирането на уважение към тази негова мъдрост и своеобразно знаене е втория силен коз за създаване на доверие.
Ще се радвам да науча и още неща от вас, защото ученето на правилни взаимоотношения , особено с децата, е безконечен процес.
 :D
« Последна редакция: октомври 10, 2012, 02:16:14 pm от Мирена »
Активен

Milena

• Newbie
  • *
  • Публикации: 5
    • Профил
Re: Какво научихте/научавате от децата си?
« Отговор #2 -: октомври 24, 2012, 12:20:34 am »

Опитвам се да бъда "безвреден" родител. Това е колкото смешно, толкова и трудно. Винаги съм знаела ,че да си родител е голяма отговорност и все отлагах момента.............. Сега не мога да изчисля колко светлинни години завръщане към себе си ми поднася всеки божи ден .
Чрез дъщеря ми /тя в момента е на 4г. и 6м./ направих пълна ревизия на живеенето, мисленето, храненето, ............. и всичко за което може да се сетите. Резултатите-аз съм тази, която има какво да учи. Дано не прозвучи нелепо, но тя ме подготвя за промените, които настъпват. И ми го казва- "аз видях ,че твоята душа има нужда от помощ и дойдох.......радвам се, че си моя майка сега и че така се грижиш за мен, докато порасна"
Активен