Добре дошъл/дошла, Гост. Моля, въведи своето потребителско име или се регистрирай.

Потребителско име: Парола:

Автор Тема: фермата работи  (Прочетена 3958 пъти)

0 Потребители и 1 Гост преглежда(т) тази тема.

branimira koleva

• Newbie
  • *
  • Публикации: 1
    • Профил
фермата работи
« -: ноември 04, 2012, 09:31:46 pm »

Здравей Людмил,
Първо искам да кажа , че успешно инсталирхме микрофермата  и вече ядем първите кълнове от жито и елда, за което много благодарим. Сега остава само да накарам мъжа ми и двете ни деца да ги консумират редовно, което ще е доста трудно. С упоритост и постоянство и това ще стане. Гледахме репортажите за вашето семейство и начина ви на живот и ви разбираме напълно. Всъщност така са живели нашите баби и дядовци. Мой колега архитект също избра живот сред природата като реши да прави кални къщи и да живее екологично и енергоефективно. Ние сме по-нерешителни ,но определено не откриваме кой знае колко положителни страни на живота в големия град. Сега сме в процес на търсене на местенце , подобно на вашето, защото иначе скоро телевизорът и компютрите ще ни изсмучат и последните капчици жизнена сила. Човек рано или късно стига до това заключение - обикновено, когато пострада здравословно. Проблемът е ,че сме част от общество и на този етап това общество живее по начин,  коренно противоположен на здравословния. Иронията е че благодрение на техниката, която всъщност ни притиска отвсякъде е възможно хора като нас да се намерят и обединят и да стават все повече . И в крайна сметка се оказва, че компютърът ще ни върне към природата рано или късно. Въртим се в кръг колкото и да се развиваме. На кого ли му е хрумнала тази идея и каква ли е целта на упражнението ? Отивам да къпя децата! Поздрави и до скоро : Бранимира
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
  • Публикации: 616
    • Профил
    • Микроферма
Re: фермата работи
« Отговор #1 -: ноември 06, 2012, 12:05:54 pm »

Здравей Людмил,
Първо искам да кажа , че успешно инсталирхме микрофермата  и вече ядем първите кълнове от жито и елда, за което много благодарим. Сега остава само да накарам мъжа ми и двете ни деца да ги консумират редовно, което ще е доста трудно. С упоритост и постоянство и това ще стане. Гледахме репортажите за вашето семейство и начина ви на живот и ви разбираме напълно. Всъщност така са живели нашите баби и дядовци. Мой колега архитект също избра живот сред природата като реши да прави кални къщи и да живее екологично и енергоефективно. Ние сме по-нерешителни ,но определено не откриваме кой знае колко положителни страни на живота в големия град. Сега сме в процес на търсене на местенце , подобно на вашето, защото иначе скоро телевизорът и компютрите ще ни изсмучат и последните капчици жизнена сила. Човек рано или късно стига до това заключение - обикновено, когато пострада здравословно. Проблемът е ,че сме част от общество и на този етап това общество живее по начин,  коренно противоположен на здравословния. Иронията е че благодрение на техниката, която всъщност ни притиска отвсякъде е възможно хора като нас да се намерят и обединят и да стават все повече . И в крайна сметка се оказва, че компютърът ще ни върне към природата рано или късно. Въртим се в кръг колкото и да се развиваме. На кого ли му е хрумнала тази идея и каква ли е целта на упражнението ? Отивам да къпя децата! Поздрави и до скоро : Бранимира
Като една прекрасна визия за бъдещото човечество ви предлагам разказа "Вълшебниците от Ксанаду": http://chitanka.info/text/1646-vylshebnitsite_ot_ksanadu
Активен

nikitheflame

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
« Отговор #2 -: декември 16, 2012, 01:49:38 am »

Моята ферма също е перфект! :)
Макар и в неотопляема северна стая, слънчогледа покълна, също така и втора реколта - нахут, покълнал, от който вече половината изядох. Сега даже съм сложил да покълвам фъстъци - опитах ги с леко кълнче, и все едно са токущо изровени - пресни и хрупкави, а не затлачващи, когато са във вид на сурова изсушена ядка.
Относно нахута... четох, че не било много добре да се консумира като кълнове в суров вид. В тях се били образували разни инхибитори, пепсин..., та доколко това с вредата е вярно, и ако има нещо такова, как да ги приготвяме термично?
Всъщност това се отнасяло за кълновете от семейство бобови.
Активен

nikitheflame

• Newbie
  • *
  • Публикации: 10
    • Профил
« Отговор #3 -: януари 07, 2013, 07:32:45 pm »

За Много Години! :)
Пожелавам на всички здраве и хубав късмет в живота!
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
    • Микроферма
« Отговор #4 -: януари 08, 2013, 01:06:27 pm »

За Много Години! :)
Пожелавам на всички здраве и хубав късмет в живота!
Aз ви пожелавам да разцъфнете и се подмадите като новопоникнали кълнове
Активен

zasmyana

• Newbie
  • *
  • Публикации: 7
    • Профил
« Отговор #5 -: август 15, 2015, 09:09:09 am »

Здравейте и от мен !
Вече и аз пуснах в експлоатация фермата от около седмица, но май още съм в процес на учене :-)
След поизгнили слънчогледови семки ,жито и лимец установих,че влажността май ми идва в повече , та от вчера оставих люцерната открита,без капак , снамалена влажност - май има положителен ефект :D
Имам въпрос : каква е най-подходящата влажност на микрофермата за летните температури ? Също така , ако се ползват два контейнера , какво може да се направи,за да не гният семената в долния контейнер,който е захлупен с горния ?
Поздрави и предварително благодаря !
Активен

Людмил

• Administrator
  • Hero Member
    • Профил
    • Микроферма
« Отговор #6 -: август 19, 2015, 09:57:03 am »

Здравейте и от мен !
Вече и аз пуснах в експлоатация фермата от около седмица, но май още съм в процес на учене :-)
След поизгнили слънчогледови семки ,жито и лимец установих,че влажността май ми идва в повече , та от вчера оставих люцерната открита,без капак , снамалена влажност - май има положителен ефект :D
Имам въпрос : каква е най-подходящата влажност на микрофермата за летните температури ? Също така , ако се ползват два контейнера , какво може да се направи,за да не гният семената в долния контейнер,който е захлупен с горния ?
Поздрави и предварително благодаря !
Здравейте!
Ами долу може да слагате семена, които покълват по-бързо. През лятото можете да смените програмата - да се включва по-често (примерно през час) но с по-малко влага. Така ще се продухват повече.
Активен